Šķirnes standarts

IZCELSMES VALSTS: Kanāda. 
PATRONĀŽA: FCI
ORIĢINĀLĀ STANDARTA PUBLICĒŠANAS DATUMS: 29.10.1996.
PIELIETOJUMS: kamanu suns smagu kravu vilkšanai, ūdens suns.
KLASIFIKĀCIJA:
2. grupa: pinčeri, šnauceri, molosi un Šveices ganu suņi.
2.2. apakšgrupa: molosi, kalnu suņi.
Bez darba spēju pārbaudes.

Līdz 1959. gadam lendzīrus un ņūfaundlendus uzskatīja par vienu šķirni. Dzimtene tiem tiešām ir viena – Ņūfaundlendas sala, Labradoras pussala un tām tuvā Kanādas piekraste. To apvidu zvejnieki lielos, spēcīgos suņus izmantoja par krietniem palīgiem darbā. Ņūfaundlendam nav lielāka prieka kā peldēt un nirt. Angļu jūrnieki tos atveda uz Eiropu.

Jaunajā dzimtenē nūfaundlendi ieguva jaunus pienākumus. Tos sāka apmācīt un plaši pielietot slīcēju glābšanā.

Ņūfaundlends ir liels (augstums suņiem 68-75 cm, kucēm – 62-70 cm), spēcīgs, taču vienlaikus kustīgs un temperamentīgs suns. Galva plata, masīva ar labi attīstītu pakauša kaulu. Pāreja no pieres uz purnu skaidri iezīmēta, bet ne stāva. Profilā deguna līnija nedaudz vēršas augšup. Purns īss, pakāpeniski noapaļots. Lūpas drīzāk sausas nekā gaļīgas. Šķērveida sakodiens. Pilna zobu formula. Acis iespējami tumšas – ar rimtu, labsirdīgu skatienu. Galva noapaļo nelielās trijstūrveida galvai pieguļošās ausis. Spalva ausu galos īsa, smalka. Garas bārkstis veidojas vienīgi pakausī pie ausu pamatnes. Kakls spēcīgs, muskuļots. Mugura no pleciem līdz pat krustiem plata un spēcīga. Krūtis platas un dziļas, vēders vāji pievilkts. Krustu muskulatūra noapaļota. Visbagātīgākais apmatojums ir ap krūtīm un pleciem. Kājas ļoti spēcīgas, taisnas. Pakaļkājām jābūt apmatotām. Ķepas lielas, platas, labi veidotas, starp pirkstiem plēve. Aste biezi apaugusi, bet nekad nav bārkstaina. Spalva bieza, gara, taisna. Ja suni sukā pret spalvu, tā pati no sevis atkrīt atpakaļ dabiskajā stāvoklī. Pār muguru visā tās garumā stiepjas šķirtne.

Krāsa galvenokārt melna, melna ar rūsganu niansi vai brūna. Pieļaujamas, taču nav vēlamas mazas, baltas iezīmes uz krūtīm, pirkstiem vai astes gala. Skaistais, biezais kažoks jākopj ķemmējot un sukājot, allaž uzmanoties, lai nesabojātu pavilnas struktūru. Sevišķa uzmanība jāpievērš biezi apaugušajām aizausīm un pavēderei, kur nesukāta vilna viegli saveļas. Izsukātā vilna ir vērtīgs ieguvums.

Ņūfaundlends ir ļoti labdabīgs, pastāvīgi gatavs rotaļām un darbam, gaužām pieķērīgs un piedevām viegli apmācāms. Kopš seniem laikiem šis suns bijis cilvēkam ne tikai uzticams palīgs, bet arī sargs un glābējs. Šim sunim katrā ziņā jādod iespēja daudz peldēt. Priecīgs tas būs arī par piemērotu būdu brīvā dabā, jo mūsu bieži vien pārkurinātajos mājokļos tas bieži cieš no karstuma.

Materiāls pārpublicēts no www.dinozoo.lv - http://www.dinozoo.lv