Adžiliti- kas tas ir ?

                                                 

 

Adžiliti ir suņu sporta veids, kur hendleris vada suni pa šķēršļu trasi uz laiku un precizitāti. Adžiliti trase sastāv no dažādiem standarta adžiliti šķēršļiem, kurus izvēlās tiesnesis. Seguma virsma var būt zāle, smiltis vai speciāls paklājs. Šķēršļi tiek atzīmēti ar numuriem, kādā secībā tie jāveic. Trase sastāv vidēji no 20 šķēršļiem.

Galvenais adžiliti uzdevums liekas viegls un saprotams – ātrāk par citiem izskriet trasi, pārvarot dažādus šķēršļus. Tomēr viss nav tik vienkārši, kā izskatās. Suns skrien bez pavadas, hendleris nedrīkst pieskarties ne sunim, ne šķēršļiem. Hendleris vada suni tikai ar savu balsi un žestiem. Nedrīkst izmantot kārumus un rotaļlietas. Šķēršļu izvietojumu trasē sportisti uzzina dažas minūtes pirms sacensību sākuma, kad tiesnesis dod atļauju sportistiem iepazīties ar trasi (vidēji 5-10 min), bet - bez suņa.

Trases ir pietiekoši sarežģītas, lai suns nevarētu tās noskriet bez hendlera. Sacensībās hendlerim jāprot pieņemt lēmumi, kā vadīt suni, saglabājot šķēršļu pārvarēšanas precizitāti un ātrumu. Pastāv vairākas šķēršļu un to kombināciju pārvarēšanas metodes, lai kompensētu atšķirību starp sportista un suņa ātruma un izturības iespējām, kā arī suņu un hendleru dažādību. Tieši šeit parādās sportistu meistarība, viņa taktiskajai domāšanai, kā arī suņa dresūras līmenis un sasvtarpējais kontakts starp sportistu un suni.

Jāatzīst, ka adžiliti ir universāls sporta veids – sports visiem. Šajā sporta veidā nepastāv iedalījums pēc sportista fiziskajiem rādītājiem. Līdzīgs ar līdzīgu sacenšas sievietes un vīrieši, pusaudži un vecāka gada gājuma cilvēki, profesionāli sportisti un tādi, kas nekad agrāk ar sportu nav nodarbojušies. Arī suņi netiek iedalīti: sacenšas gan bezšķirnes suņi, gan suņi ar ciltsrakstiem. Suņi tiek iedalīti vien augstuma kategorijās līdz skaustam: mazie (līdz 35 cm), vidējie (no 35 cm (ieskaitot) līdz 43 cm) un lielie (virs 43 cm(ieskaitot)).

Adžiliti galvenais mērķis ir, lai saimnieks un suns savstarpēji saprastos un abi kopā gūtu prieku no šīs nodarbes. Viena no labākajām adžiliti īpašībām ir tā, kas tas ir atraktīvs sporta veids. Pēc vispārējām domām, no visām „suņu” sacensībām, tieši adžiliti ir izteikti interesants ne tikai dalībniekiem, bet arī skatītājiem.
Šobrīd adžiliti ir interesants un aizraujošs sporta veids un ir populārs gandrīz visās pasaules valstīs.

Adžiliti – tas ir azarts, ātrums, precīza šķēršļu pārvarēšana, veiklība, prasme ātri pieņemt lēmumus, risks.

Latvijā adžiliti tiek piemēroti FCI sistēmas noteikumi. Tiek organizētas gan oficiālas, gan neoficiālas (tuneļu sacensības, Open klase, dažādas stafetes utml.) sacensības.

Suņi pēc to sagatavotības līmeņa tiek iedalīti vairākās grupās:
A0 grupa – iesācēji un jauni suņi no 12-18 mēnešu vecumam. Trasē netiek izvietoti “sarežģītie” šķēršļi - slaloms un šūpoles. Parasti neizmanto sienu jeb viaduktu, riepu un lēcienu tālumā. Ļoti reti izmanto bumu vai kalnu. Tiek izmantoti aptuveni 15 šķēršļi. Bieži atļauj izmantot kārumus un rotaļlietas. Neoficiālā grupa.
A1 grupa - iesācēji un suņi no 18 mēnešu vecuma. Trasē var tikt izmantoti visi šķēršļi, izņemot dubulto barjeru.
A2 grupa – suņi, kas vēl nav gatavi profesionālajai grupai, bet ir “izauguši” no iesācējiem.
A3 grupa – profesionāla līmeņa sportisti.
Veterānu grupa – suņi virs 8 gadu vecuma. Tiek samazināts barjeru augstums. Neoficiālā grupa.

Pāreja no katras grupas uz nākošo notiek tad, kad vismaz 3 trases ir noskrietas bez soda punktiem.
A1, A2 un A3 grupu trases atšķiras:
- ar trases garumu un tās sarežģītības pakāpi;
- ar ātrumu, kas izvēlēts, nosakot kontrollaiku.

Galvenās adžiliti idejas no pirmajām dienām:

  •          tas ir jautri
  •          tas nav bīstami
  •          tas ir interesanti skatītājam.

Šīs sākotnējās idejas ir izturējušas laika pārbaudi un joprojām ir adžiliti pamata noteikumi visām pasaules organizācijām, kas attīsta adžiliti.

Informācijas avots: www.agility.lv

 


Ja Jums ir jautājumi par adžiliti - rakstiet ziņu!

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.Nāc un trenējies!

                                                       

 

Adžiliti treniņi notiek Vārves pagasta Kultūras un sporta centrā, Zūrās, Ventspils novadā.

Nodarbību laiki: otrdienās pl.19.00

         

 

Nodarbības vada Raminta Žilinskaite - agility sporta trenere, kura ar diviem suņiem startē augstākajā profesionālajā agility A3 klasē, 2016. gada Agility Pasaules čempionātā Spānijā pārstāvēja Latvijas agility izlasi.

Pirms nodarbības piesakies: tel. 26672321 Raminta