IETEIKUMI JAUNAJIEM AUDZĒTĀJIEM


     Jums kā kluba biedram jāapzinās - Ventspils Dzīvnieku Audzētāju Biedrība ir brīvprātīga domubiedru apvienība  un neviens vaislas suņa vai kuces īpašnieks nav spiests savu dzīvnieku pārot - klubs nekad to neliks. Klubs var atbalstīt un palīdzēt, bet tas ir tikai JŪSU lēmums. Atcerieties!!!! Kucēni ir vajadzīgi JUMS, nevis kucei.

     Vislielākā aplamība ir pārot kuci tāpēc, ka “ viena tante teica”, ka ir dzirdēts apgalvojums  ”kucei vienreiz noteikti jāļauj tikt pie kucēniem un izbaudīt mātes laimi”     vai “ to vajag veselības dēļ.” vai  “bērniem gribas paauklēties ar kucēniem”.  Šādiem  apgalvojumiem nav nekāda pamata. Vēl vairāk – mūsdienās ir pierādīts pretējais .

 

Jums kā audzētājam galvenais uzdevums ir  nevis vairot šķirni skaitliski – dabūt sunīšus, bet gan  iegūt kvalitatīvus, šķirnes prasībām atbilstošus un veselīgus kucēnus.

     Pēc pieredzes mēs zinām:

1) Ne katrai kucei ir izteikts mātes instinkts. Var gadīties, ka kuce neliekas ne zinis vai pat ir agresīva pret kucēniem un  kucēnu barošana un izaudzēšana  var kļūt par lielu problēmu;

2) Grūsnība, dzemdības un laktācija ir liels slogs organismam un neuzlabos veselību.  Diemžēl  slimo kā nepārotas, tā arī pārotas kuces. Pārošana  veselības problēmas neatrisinās, bet var pastiprināt kādas slēptas problēmas.

 

3) Nereti ir problemātiskas dzemdības, kad vajadzīgs ķeizargrieziens vai rodas citas medicīniskas problēmas. Nekas nenotiek viegli un vienkārši bez audzētāja līdzdalības.

Un tātad - Jums pieder vaislas kuce, esiet visu pārdomājis un  un gatavs kļūt par audzētāju(metiena īpašnieku).

Kas Jums jāzina un ar ko jārēķinās

  • Jums kā audzētājam ir jābūt ar vismaz minimālām zināšanām un noklausītiem Labturības kursiem, par ko ir saņemta apliecība,  kā to nosaka  MK Noteikumi Nr.266.

 

  • Jums jāapzinās, ka vaislas darbs un kucēnu audzēšana prasa finansiālus ieguldījumus. Tātad- esat finansiāli nodrošināts, jo kvalitatīvi izaudzēts metiens prasa lielu finansiālo ieguldījumu – kuces sagatavošana pārošanai, pārošanas izdevumi, kuces kvalitatīva aprūpe un augstvērtīga barošana grūtniecības laikā, mājvietas iekārtošana metienam, dzemdību izdevumi, kucēnu kopšana,  barošana, attārpošana, vakcinācija, čipēšana, reklāmas izdevumi, izdevumi dokumentu noformēšanai, kucēnu uzturēšana, audzināšana un socializācija  līdz viņi tiks atsavināti un tas var būt krietni ilgāk par 8.nedēļām. Neaizmirstiet par higiēnas un dezinfekcijas līdzekļiem un to, ka veļasmašīna darbosies pastiprinātā režīmā un vēl var būt neparedzēti izdevumi veterināram.

 

  • Jums jābūt drošam, ka Jūsu  dzīves apstākļi ir piemēroti, lai  izaudzētu pilnvērtīgu metienu. Kucei ar kucēniem jāatrodas piemērotās- siltās, tīrās, gaišās  telpās, kur ir pietiekami daudz vietas kucēniem  augt un attīstīties.

 

  • Jums kuce un kucēni jābaro ar piemērotu, kvalitatīvu un pilnvērtīgu barību. Ieteicams kucēnus radināt ēst katram no savas bļodiņas. Visu laiku jābūt pieejamam tīram dzeramajam ūdenim. Jums jārēķinās, ka barības patēriņš būs daudz reižu lielāks kā ierasts.

 

  • Jums jābūt drošam, ka varat atļauties vismaz 2. mēnešus veltīt metiena pilnvērtīgai izaudzēšanai. Kucēni pie jaunajiem saimniekiem var doties sākot ar 8.nedēļu vecumu, ja  tas ir Latvijā vai Baltijā. Ja kucēnus atsaviniet uz citām valstīm, jābūt gataviem, ka izvest var kucēnus no apmēram 4. mēnešu vecuma . Sīkāk par katras valsts noteikumiem  interesējieties PVD mājas lapā.

 

  • Jums jāsagatavo kucēni  pilnvērtīgai dzīvei. Obligāta ir  kucēnu socializācija. Atcerieties, ka kucēna socializācija ir īpaši svarīga pirmajos dzīves mēnešos. Kucēniem jānodrošina iespēja spēlēties un attīstīties,  jāradina pie kakla siksniņas, pavadas, krūšu siksnas. Kucēniem jāiepazīst pasaule ārpus savas mājas teritorijas. Jāiepazīst dažādi sveši cilvēki, bērni, dažādi trokšņi, jāradina braukt mašīnā u.t.t. Uz metiena aktēšanas brīdi kucēniem jābūt radinātiem, ka tos var ņemt rokās, apskatīt, pārbaudīt sakodienu un tamlīdzīgas manipulācijas. Tas viss prasa ļoti daudz laika un darbošanās.

 

  • Jūsu kucei ir jābūt klīniski veselai, attārpotai, atblusotai, mikročipētai un reģistrētai Lauksaimniecības Datu Centrā. Kucei  jāatbilst visām Ventspils DZAB(skatiet mūsu mājas lapā) un Šķirnes kluba (skatiet klubu mājas lapās) Ciltsdarba nolikumu prasībām. Tātad ir jāizpilda noteiktās prasības,  jābūt izstāžu vērtējumiem, veselības pārbaudēm,  sociālās uzvedības pārbaudēm (noteiktām šķirnēm). Ja ir neskaidrības, droši vērsieties pie Biedrības ciltsdarba vadītājas.

 

  • Jums  savlaicīgi jāsameklē  piemērots suns pārošanai. Laba vaislas suņa piemeklēšana ir ļoti nopietns pasākums. Jūs droši variet jautāt palīdzību klubā. Sunim jābūt teicamam  šķirnes pārstāvim, ar spēju nodot savas labākās īpašības pēcnācējiem. Tāpēc piemeklējot pāri savai kucei,  nolieciet malā savas ambīcijas, kā arī  radu un draugu būšanu. Apmeklējiet izstādes, vērojiet šķirnes ringus, laicīgi ievāciet informāciju par Jums interesējošiem suņiem. Tikai atcerieties, ka izstādes un ciltsdarbs ir divas dažādas lietas. Titulu daudzums  negarantē, ka Jums metienā būs tikai ”zvaigznes”. Mācieties saskatīt anatomisko uzbūvi un atšķirt sunī īsto dabīgo skaistumu no izcila hendlera demonstrējuma. Svarīgs ir arī temperaments un raksturs. Noteikti pavērojiet suni ārpus ringa - vai arī tad Jums tas liekas izcils. Ja suns Jūs „uzrunā” arī ārpus ringa, un   esat izpētījis viņa ciltsrakstus, varbūt esat atraduši īsto.    Ja suns ir izvēlēts, noteikti atrunājiet ar suņa īpašnieku  pārošanas noteikumus. Aprēķiniet visus izdevumus(vajadzīgo analīžu pārbaudes, ceļa izdevumi, dzīvošana, norēķins par pārojumu, vajadzības gadījumā maksa par instruktora pakalpojumiem).

 

  • Ja izvēlētais suns dzīvo Latvijā, tam noteikti jābūt reģistrētam LKF(Latvijas Kinoloģiskajā Federācijā) un viņam jābūt  izpildītām visām Vaislas suņa prasībām (eksterjera atzīmēm, veselības pārbaudēm utt)  Ja izvēlētais suns dzīvo citā valstī, tad tam jābūt ar FCI atzītiem ciltsrakstiem, jābūt FCI klubā reģistrētam  un jāatbilst savas  valsts FCI  organizācijas prasībām, kurā tas ir reģistrēts.

 

  • Jums  nepieciešama pārošanas atļauja, kad viss  ir saplānots  un  kuce  sākusi meklēties. Lai to noformētu, Jums jāinformē Biedrības ciltsdarba vadītāju par nepieciešamību saņemt Pārošanas atļauju un tā jāsaņem klubā. Pārošanas atļaujā tiek ierakstīti kuces un suņa dati. 

Pārošanas atļaujas saņemšanai nepieciešams:

  1. Aktuālā gada biedra karte
  2. Apliecība par noklausītiem  „Labturības kursiem”
  3. Kuces ciltsrakstu kopija
  4. Kuces veselības pārbaužu rezultāti
  5. Kuces izstāžu vērtējumi
  6. Apmācību diplomi, ja to prasa šķirnes Kluba Ciltsdarbu nolikums.   
  7. Tādi paši dokumenti arī sunim, ar ko pārosiet, ja tas ir Latvijas suns. Ārzemju sunim vajadzīga vismaz ciltsrakstu kopija 
  • Kucei uz pārošanas laiku, jābūt vakcinētai, attārpotai, klīniski veselai. Ja kuce  pirms pārošanas ir slimojusi un  ir lietoti medikamenti, konsultējieties ar ārstējošo ārstu par zāļu iedarbības sekām, vai nepastāv neveiksmīgas pārošanas iespēja. Ir tādi  medikamenti, kas nelabvēlīgi ietekmē kuces reproduktivitāti, tādos gadījumos jāiziet atveseļošanas kurss.

 

  • Kuces saimniekam jābūt saprašanai - kad ir piemērotākais brīdis pārošanai – nosakot progesterona līmeni laboratoriski vai izmantojot citas pazīmes. Vajadzības gadījumā meklējiet pieredzējušu cilvēku, kas varēs palīdzēt ar pārošanu. Braucot uz pārošanu ārzemēs, rēķinieties ar laiku ceļā, ar stresu un kucei nepierastiem apstākļiem.

 

  • Ja pārošana  bijusi veiksmīga,  variet gaidīt kucēnus apmēram pēc 8 nedēļām – 63 dienas (+/- 3 dienas).  Ap 30 dienu ieteicams veikt USG izmeklējumu, lai apstiprinātu grūsnību un pārliecinātos, ka ar augļiem viss ir kārtībā.   Visam priekš dzemdībām jābūt gatavam 60. dienā.

 

  • Divu grūsnības  mēnešu laikā kucei jāsaņem ļoti laba aprūpe, pilnvērtīga, kvalitatīva barība un kucēnu attīstībai nepieciešamās piedevas. Jānodrošina piemērota fiziskā slodze un jābūt kvalitatīvām pastaigām.

 

  • Noteikti brīdiniet savu veterinārārstu par gaidāmajām dzemdībām. Noskaidrojiet visu nepieciešamo, kas saistīts ar dzemdībām, lai iespējamie sarežģījumi Jūs nepārsteigtu nesagatavotus. Vaicājiet klubā pēc padoma, ja vajadzīgs.

 

  • Un tā ,laimīgais brīdis ir klāt un Jūsu kucīte kļuvusi par mammu maziem suņu bērniņiem. Tikko dzimuši kucēni jānosver un jāpieraksta svars. Pasekojiet, lai kucēni aktīvi zīstu, lai viņi būtu siltumā, jo tikai siltumā pārstrādājas piens. Nepaļaujaties uz to, ka kucēni mierīgi guļ un netrīc, tikko dzimuši kucēni nemāk trīcēt no aukstuma, jo viņiem nav attīstījusies ķermeņa termoregulācija.

 

  • Jums jābūt sagatavotam un informētam par visu, kas darāms turpmākajās nedēļās un mēnešos ar kucēniem un viņu mammu. Laimīgai suņa turpmākajai dzīvei ir ļoti svarīgs labs dzīves sākums un tas ir tieši atkarīgs no Jums.

 

  • Jums jāinformē klubs par kucēnu piedzimšanu un  pirmā aktēšana notiek pirmajās 5.dienās.(skatiet Ciltsdarba Nolikumu.)

 

  • Jums jānodrošina kucēniem un kucei kvalitatīva aprūpe, vajadzības gadījumā veterinārā palīdzība un Jūs esat atbildīgs par veselīgu un labu kucēnu izaudzēšanu.

 

  • Visiem kucēniem ir vajadzīga socializācija – pieradināšana pie ikdienas satiksmes, trokšņiem, pilsētvides, dažādiem cilvēkiem. Aktīvās socializācijas periods kucēniem ir no 7 nedēļu vecuma līdz apmēram 4.5 mēnešiem. Tātad socializāciju sāk audzētājs un turpina jaunais īpašnieks.

Socializācijas principi:

  • Aktīvi socializē kritiskajā periodā (7 nedēļas –  4.5 mēneši) un turpini visu suņa mūžu,
  • Socializēt nozīmē – radīt pozitīvas asociācijas,
  • Nespied kucēnam tuvoties vai kontaktēties, ja kucēnam bail. Tas var kucēnu padarīt vēl bailīgāku. Ja kucēnam bail, palielini distanci.
  • Socializē regulāri un bieži. Nav svarīgi, cik ilgi socializē vienā konkrētā reizē.  Svarīgi ir regulāri un bieži.
  • Socializējot nav obligāti, ka kucēns tieši kontaktējas ar cilvēkiem, suņiem, priekšmetiem, utt. No sākuma pietiek ar to, ka kucēns atrodas netālu vai blakus, un jūs  radāt kucēnam pozitīvas asociācijas ar šo situāciju (barība, gardumi, uzmanība, utt.)

 

Socializācijas mērķi:

 

  • Iemācīt kucēnam ar prieku pieņemt dažādu cilvēku klātbūtni un izdarības, vispirms pašu ģimeni, tad svešiniekus, it sevišķi vīriešus un bērnus;
  • Iemācīt kucēnam samierināties, ka viņu aiztiek, ceļ un tur dažādi cilvēki.
  • Iemācīt kucēnam labprāt atdot iemīļotus priekšmetus, piemēram, ēdiena bļodiņu, kaulus, bumbas, graužamās mantiņas.

  • Jums līdz kucēnu 8.nedēļu vecumam jāizdara viss nepieciešamais, lai sagatavotos aktēšanai un kucēnu atsavināšanai. Kucēniem jābūt ar vārdiem, identificētiem, attārpotiem un  vakcinētiem. Ieteicams vakcinēt ne ātrāk par 7. nedēļu vecumu.  Šajā laikā kucēniem ir imunitāte no mātes un 6 nedēļās vakcinēt kucēnus vēl nevajadzētu- tā rekomendē labi veterināri. Veterinārārsts kucēnus identificēs ar mikročipu, vakcinēs un izrakstīs katram kucēnam pasi.                             

Par kucēnu vārdiem.

Visu metiena kucēnu vārdiem  jāsākas ar vienu burtu, kuru Jums pateiks ciltsdarba vadītājs (izņemot audzētavas, kur sākumā ir audzētavas nosaukums un burtu metienam audzētavas īpašnieks izvēlas pats.).

 Audzētājs arī izdomā kopējo metiena Pievārdu, kas būs vienāds vienam metienam un būs katra kucēna vārda beigās, bet uz katru metienu jāizdomā būs cits.

Jums kā LKF audzētajam ir iespēja reģistrēt arī savu AFIKSU –nosaukumu, kas būs kopējs visiem Jūsu metieniem, un rakstīsies katra metiena kucēnu vārda beigās.

Pilns kucēna vārds  kopā drīkst sastāvēt no 35 rakstu zīmēm ieskaitot atstarpes.


  • Uz pēdējo aktēšanu, kas notiek ne ātrāk kā kucēnu 8.nedeļu vecumā, jābūt sagatavotai visai dokumentu mapītei metiena noformēšanai - kuces un suņa ciltsrakstu kopijas, izstāžu vērtējumi, tituli, veselības pārbaudes, kucēnu pases, pārošanas atļauja, jauno saimnieku dati (ja tādi ir).  Jāveic visi norēķini par metiena noformēšanu.

 

  • Uz pēdējo aktēšanu kucēniem ir jābūt identificētiem -mikročipētiem un reģistrētiem Lauksaimniecības Datu Centrā uz audzētāja vārda. Atsavinot kucēnu, tas jāpārreģistrē uz jaunā saimnieka  vārda un adreses. Pārreģistrācija ir bez maksas. 

 

  • Jums kluba komisija izsniegs  katram kucēnam standarta LKF vienotu Atsavināšanas līgumu, uz kura pamata var veikt kucēnu atsavināšanu un  nodošanu jaunajiem saimniekiem. Uzmanību!!!!! Atsavinot kucēnus   pārliecinieties vai jaunais īpašnieks ir sasniedzis 16.gadu vecumu. Bieži vien vecāki pērk kucēnus kā dāvanu saviem mazgadīgiem bērniem.  Tas pēc tam rada problēmas reģistrējot kucēnus klubos, jo par klubu biedriem var būt personas, kas sasniegušas 16.gadu vecumu.

 

  • Jums jāpārliecinās atdodot kucēnus jaunajiem īpašniekiem, ka kucēns nonāk labās mājās un mīlošās rokās. Aprunājieties ar jaunajiem saimniekiem par problēmām, kas viņus sagaida audzinot  un mācot kucēnu. Izstrādājiet savus ieteikumus- instrukciju jaunajiem īpašniekiem ar padomiem par kucēna audzēšanu un audzināšanu.(MK 266 prasība)  Atdodot  kucēnu, līdzi ir jādod rakstiskā instrukcija par kucēna audzināšanu, barošanu un kopšanu, kā arī informācijai par to, kad ir vajadzīgas nākošās vakcinācijas un attārpošana. Instrukcijā  jānorāda par suņu īpašnieka pienākumiem pret suni un pret sabiedrību: Nodrošināt sunim piemērotus dzīves apstākļus, barošanu, sociālos kontaktus un veterināro aprūpi. Nodrošināt, ka suns neklaiņo.  Nodrošināt, ka suns apkārtējos cilvēkus un dzīvniekus netraucē (tai skaitā ar trokšņiem, smakām) un neapdraud ar savu uzvedību.

Mīļie audzētāji! Esiet godīgi pret jaunajiem kucēnu īpašniekiem. Izstāstiet visus savas šķirnes plusus un mīnusus.  Jaunajiem īpašniekiem jābūt iespējai redzēt un satikt  kucēnu mammu, jāredz vieta, kur kucēni auguši. Tātad, mīļie audzētāji, jāredz Jūsu godprātīgā darba rezultāts. Kucēnu mamma nedrīkst  būt nomocīta ,netīra vai  izkāmējusi. Vietai, kur kucēni auguši jābūt tīrai, bez nekādas smakas. Kucēniem jābūt tīriem,  labā svarā, ar spožu tīru apmatojumu un , protams, veseliem .Kā saka labi audzētāji, kucēnam ir jāsmaržo, tas nedrīkst smirdēt!!!

Tā ir Jūsu kā audzētāju goda lieta. Vienmēr iedomājieties  sevi  kucēnu potenciālo  saimnieku vietā. Vai Jūs tādās mājās un no tāda metiena iegādātos sev kucēnu. Ja godīgi varat pateikt ” JĀ”, tad apsveicu Jūs kā audzētājus.

Vairāk informācijas VDZAB Ciltsdarba nolikumā.

 

Atcerieties- Jūs vienmēr variet droši vērsties klubā pēc padoma un informācijas!

 

 

Ventspils DZAB ciltsdarba vadītāja Diāna Blumberga